SMANJENJE DOJKI ILI REDUKCIJSKA MAMOPLASTIKA

Redukcijska mamoplastika je kirurško smanjenje grudi iz estetskih i/ili funkcionalnih razloga.

Namijenjena je ženama koje imaju veće grudi koje su u neskladu s tijelom, imaju smetnje  i bolove u vratu i ramenima, imaju previše spuštene dojke i sigurne su da će manje i oblikovane dojke bolje pristajati njihovom tijelu. Prirodno veće dojke, povećanje dojki u trudnoći i dojenju, povećanje uslijed veće tjelesne mase, kao i promjene u strukturi i kvaliteti kože, masnog i žljezdanog tkiva koje se događaju s vremenom predstavljaju najčešće razloge za ovu vrstu zahvata. Također razlog može biti i razlika u veličinu i obliku dojki kao posljedica prirodne razlike, ranijih operativnih zahvata na dojci isl.

Dva najčešća prateća problema velikih dojki su tegobe s kralježnicom zbog višegodišnjeg  opterećenja (cervikobrahijalni sindrom)  i promjene na koži donjeg dijela dojke i u brazdi ispod dojke (kontaktni dermatitis).

Konzultacija i priprema. Nakon prvog pregleda ćete dobiti sve upute i odabrati vrstu planiranog zahvata. Tijekom konzultacije radi se plan zahvata i odabire odgovarajuća tehnika redukcije.

Potrebno je učiniti preoperativnu obradu prema uputama. Preporučujemo ne pušiti 6 tjedana prije i poslije zahvata. Zahvat se radi u općoj anesteziji.

Zahvat se sastoji od odstranjenja dijela žljezdanog tkiva, masnog tkiva i kože dojke,  te ponovnog oblikovanja dojke. Postoje brojne tehnike smanjenja dojki koje se prilagođavaju svakoj pojedinoj pacijentici, a ovise o razlogu smanjenja, veličini dojke, udjelu žljezdanog tkiva, kvaliteti kože i potkožnog tkiva, željenom rezultatu isl. Običnu se tijekom operacije postavi dren na negativni tlak koji se odstrani 1.-3. dan poslije zahvata. U istom zahvatu može se učiniti i liposukcija dijela dojki i prsnog koša ili lipofiling dojki radi boljeg oblika dojki i konačnog rezultata.

Zahvat se može kombinirati i s drugim estetskim zahvatima, kao što su abdominoplastika, liposukcija trbuha i bokova isl.

Ožiljak je najčešće smješten oko bradavice, spušta se vertikalno prema brazdi i nastavlja u horzitontalni rez u brazdi (izgleda kao obrnuto slovo „T“ ili „L“ ili „J“). Nekad je moguće izostaviti horizontalnu komponentu ožiljka, a kod nekih vrsta moguće je izbjeći i okomiti rez u donjem polu dojke. Dio ožiljka koji je uz bradavicu  manje je vidljiv jer je smješten točno na granici dvije različito pigmentirane plohe. Ožiljci koji se nalaze na donjoj polovici dojke koja je manje vidljiva, čine i ožiljke manje vidljivim. Naravno da postoje i osobne razlike u cijeljenju rane svakog pacijenta.

Nakon zahvata pacijentica ostaje hospitalizirana 1-3 dana, ovisno o vrsti zahvata, općem stanju pacijentice i želji pacijentice. U terapiju se postoperativno uvode lijekovi protiv bolova, previjanje 1. ili 2. postoperativni dan. Prije otpusta iz bolnice odstrane se drenovi. Pacijenticu otpuštamo na kućnu njegu uz kontrolne preglede za tjedan dana, a zatim za 2-3 tjedna od operativnog zahvata. Daljnje praćenje dogovara se individualno.

Rezultati i oblik dojke nakon smanjenja i preoblikovanja vidljivi su već nakon 2 tjedna, ali konačni oblik i rezultat postiže se obično u periodu od 3-6mj, pa čak i nakon godinu dana.

Povratak uobičajenim aktivnostima preporučamo postupno u periodu od 1 – 3 mjeseca. Prva faza oporavka traje 2 tjedna. Nakon toga slijedi postupan povratak svojim uobičajenim aktivnostima (povratak na radno mjesto, vožnja, tjelovježba isl.). Za vrijeme mirovanja preporuča se nositi posebni elastični steznika/grudnjak u periodu od 1 – 3 mjeseca, koji održava idealan oblik grudi i pomaže oblikovanju grudi.

Najčešća komplikacije su oteklina (lat. edem), potkožni krvni podljev (lat. hematom) u području operacijskog ožiljka, upale mekih tkiva na mjestu zahvata, privremeni ili trajni gubitak osjeta areole i bradavice, asimetrija dojki, hipetrofični i keloidni ožiljci, masna nekroza.

Pušenje je rizični faktor za neke od navedenih komplikacija.

Komplikacije su opisane na informiranom pristanku kojeg dobivate na uvid i potpisujete prilikom planiranja zahvata uz operatera koji će Vam detaljno objasniti sve navedeno.

Redukcija i dojenje. U slučaju da pacijentica planira trudnoću i dojenje u budućnosti, postoje tehnike kojima se može pružiti veća sigurnost za dojenje, kao i za očuvanje normalnog osjeta u području areole i bradavice.

Redukciija i karcinom. Prije zahvata obvezno je učiniti klinički pregled te potrebne slikovne dijagnostičke pretrage (MMG, UZV dojki MRI dojki) prilagođene svakoj poacijentici. Po potrebi se može učiniti i dodatna dijagnostička obrada. Odstranjeno žljezdano tkivo uvijek se šalje na patohistološku analizu. Praćenje žljezdanog tkiva dojke nakon redukcije može biti otežano osobito u prvih 1-2 godine zbog ožiljnog tkiva koje nastaje nakon operativnog zahvata. Zahvat ne smanjuje šanse za oboljenje od karcinoma dojke.

Većina pacijentica nakon obavljenog zahvata osjeti znatno olakšanje uz osjećaj kako im je odstranjen teret s vrata i leđa, a nerijetko ih potakne na nove zdravije stilove života i više fizičke aktivnosti.